Kompletní sestavení automobilu, to je Puzzle s více než 3300 díly

RSNN1216A-682_752440a

„Není to každý milimetr, ale každá desetina milimetru, co rozhoduje“, aby dokonale lícovalo více než 3300 dílů, z nichž je složen automobil, vysvětluje Moisés López z oddělení Metod měření kvality ve společnosti SEAT, který má na starosti analýzu a měření různých dílů při skládání puzzle zvaného automobil.

Proces zajišťování kvality je neodmyslitelnou součástí všech fází návrhu designu, vývoje a výroby automobilu, od prvních skic až po předání vozidla zákazníkovi. Analýzy a kontroly probíhají nepřetržitě. Všeho všudy pracuje v oddělení pro zajišťování kvality společnosti SEAT více než 600 osob 16 různých národností.

Moisés plní část svých úkolů na modulárním fixačním systému, na němž SEAT zaručuje kvalitu svých modelů během fází zahajování výroby. Vozy tu se svými kovovými skelety karoserie vypadají jako mnohá autíčka pro autodráhy scalextric. Tým před montáží celého vozu měří všechny rozměry nejmodernější technikou: laserem, skenery, fotometrií a dalšími průkopnickými systémy.

Tento technik prochází také jednotlivé pracovní stanice ve výrobním závodě, aby zajistil plnění požadavků v oblasti kvality v průběhu celého procesu výroby automobilu. „Jakmile jsou díly schváleny pro výrobu, přebírá sledování výroba, dokud není vůz kompletně vyroben a předán zákazníkovi,“ vysvětluje.

Moisés připouští, že náročné požadavky, které musí uplatňovat ve své práci, si přenáší i domů. „Nevím, jestli to je ctnost nebo nectnost, ale tady pracujeme velmi metodicky a analyzujeme všechny druhy malých detailů,“ říká. Jako příklad uvádí, že je doma trochu posedlý pořádkem a kuchyňské skříňky má plné krabic s označením, co se v nich nalézá. „Všechno musí být dokonalé,“ stojí si za svým.

A není třeba dodávat, že je pro něj nemožné, aby se nedotkl každé spáry a hladce navazujících ploch na všech vozech, s nimiž přijde do styku. „Rád po nich přejíždím rukou, abych se přesvědčil, zda ve mně vyvolají dojem kvality, či nikoli,“ dodává. Moisés se skenerem v ruce uzavírá, že tým pro zajišťování kvality je „vševidoucím okem“.

Zdroj: seat.cz


  

Tags: , , , , ,

Comments are closed.