Legenda co měla o kolečko méně

Velorex 350

Již jako malí jste si na silnicích všímali podivného tříkolového vozítka, které se od ostatních vozů dost výrazně lišilo. A to nejen neobvyklým počtem kol a menšími rozměry, ale také tím, že jeho karoserie byla z kůže. Přesněji se tedy jednalo o koženku a i přes tuto neortodoxní konstrukci byl Velorex homologován jako cestovní automobil.

Známý i z televizních obrazovek

Takový “hadraplán” jste mohli vidět také v mnoha filmech, mezi které patří Vrchní, prchni!, Momentky a představen byl také v britském pořadu Top Gear. Zažil tedy mnoho slávy a dnes je zachovalý kousek pořádnou raritou. Takový Velorex na prodej je tedy nesmírně cenným zbožím. Odkud vlastně Velorex přišel a koho mohlo něco takového napadnout?

Vozidla pro invalidy ze Solnic

Vznikl jako nápad bratří Stránských. Od prvních plánů se postupně dostali až k malosériové výrobě, která vzkvétala. O několik let později ale přišlo znárodnění, což s sebou přineslo obrovské změny. Výroba se přesunula do družstva Solnice a “hadráky” byly určeny jako vozidla pro invalidy. Vždyť až do konce druhého tisíciletí byl k jeho řízení potřeba pouze řidičský průkaz A. Jednoduchá konstrukce a téměř žádné potíže se řízením z něj udělaly žádané zboží.

Celosvětový úspěch

Během let se proto na základě poptávky vyrobilo celkem 15 300 kusů. Možná si mylně myslíte, že byl Velorex věcí pouze českých silnic. Opak je pravdou. Během let se rozšířil do celé Evropy, od Ameriky. Asie i do Austrálie. Malý projekt bratrů Stránských se tak setkal s mezinárodním úspěchem. Ten se bohužel týkal jen oné známé tříkolové verze. Čtyřkolová verze zažila mnohem skromnější prodej a bylo vyrobeno jen 1380 kusů.

Na silnicích dnes jen ojediněle

Dnes již na silnicích potkáte jen hrstku funkčních a udržovaných Velorexů. Jeden takový prodávají například u Classic Cars Bohemia a zbytek si nadšenci udržují v garážích, aby mohli vyjet na některý ze srazů speciálně pořádaných pro milovníky této koženkové legendy.


  

Tags: , , ,

Comments are closed.