Zánovní ojetina je v podstatě stále nové auto, jen mnohem levnější

Říká se, že není nad vůni interiéru nového vozu. Jenomže taková vůně má svou cenu. Jakmile vám nové auto začne říkat pane, jeho tržní cena výrazně klesne. Stane se tak v podstatě bezprostředně po podpisu smlouvy. Přitom můžete nasávat aroma minimálně používaného interiéru a ušetřit třeba třetinu původní ceny – stačí, když se po automobilu poohlédnete v autobazaru.

Jak rychle klesá cena nového vozu?

Ze statistik nejmenovaného českého inzertního serveru vyplynulo, že ideální doba pro pořízení automobilu je po čtyřech až pěti letech od jeho uvedení do provozu. Právě v tomto období je pád tržní ceny nejprudší a zastaví se na cca 60 % ceny původní. Zájemci o luxusní a prémiové vozy mohou počkat ještě o něco déle, neboť cenovky ojetin v tomto segmentu stabilně klesají prvních osm let

auto-novinky.cz_auto-vyhybka_cz_01

Které značky ztrácí cenu nejrychleji?

Některé vozy si vyšší cenu drží déle než ostatní, jiné si lze naopak pořídit s ještě výraznější úsporou. Z nasbíraných dat vyplynulo, že ze tří nejprodávanějších značek nejrychleji zlevňuje Ford. Není výjimkou, když se tříleté vozy prodávají za polovinu původní ceny. Vozy značek Škoda a Volkswagen jsou na tom lépe. Na samotném konci žebříčku jsou vozy s logem Hyundai, což nám potvrdil i známý autobazar v Praze – Výhybka. Korejská auta svou cenovkou potěší téměř každého.

Co se týče nejprodávanějších značek Škoda a Volkswagen, i pětileté vozy jsou obvykle k mání za více než polovinu původní ceny. V případě Volkswagenů jde o cca 63 % a Škody 57 %. Pod polovinu se ceny dostávají až po šestém roce.

auto-novinky.cz_auto-vyhybka_cz_02

Pro pořádek ještě jednou: automobily neprémiových značek nejvíce zlevňují v prvních čtyřech až pět letech. Pokles činí 40 – 60 % původní hodnoty, následně každoročně o 2 – 3 %. Takto staré vozy bývají ve velmi dobrém technickém stavu a nemají ani příliš najeto. Stačí si jen vybrat ten správný autobazar.


  

Tags: , , ,

Comments are closed.